Každá normálna hudobná skupina v našej vlasti má na svojich hudobných nosičoch C v krúžku , ktoré značí autorské práva a znamená to COPYRIGHT, všetky autorské práva sú vyhradené, výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie, rozhlasové šírenie tejto nahrávky je zakázané. Naschvál píšem že každá „normálna“ skupina, pretože naša kapela Chór vážskych muzikantov určite nieje úplne normálna. Naše vlastné nezávisle vydavateľstvo FUKKAVICA RECORDS sa riadi presne podľa opačného hesla. Preto máme na každom produkte našej kapely prečiarknuté C v krúžku a k.tomu je napísané: COPYLEFT , žiadne právo nieje vyhradené, výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie, rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané. Tú značku COPYLEFT vymyslel už veľmi dávno náš klávesák, huslista a spevák Ivan Chvm Šmox Masarik.Týmto našim počinom sledujeme to, aby naša hudba bola slobodná, nespútaná autorskými právami, zákonom a peniazmi a aby sa slobodne dostala k čo najväčšiemu okruhu poslucháčov. Možno je to šialené, ale naše vydavateľstvo FUKKAVICA RECORDS svoje produkty zásadne nepredáva, ale ich daruje. To, že sa tieto produkty, cédečká, DVD alebo knihy nájdu aj v nejakých kamenných alebo internetových obchodoch, znamená to, že sme ich tam darovali s tým úmyslom, aby sa výťažok z ich predaja použil na ušľachtilé činnosti, ako sú organizovanie niektorých undergroundových festivalov vydávanie inej slobodnej hudby a podobne. Určite sa toto počínanie zdá väčšine z vás šialené, ale toto bolo naše slobodné rozhodnutie a takto fungujeme počas celej hudobnej kariéry a už sa to nikdy nezmení . Rozdali sme už asi 20 000 cédečiek s našou muzikou a 2000 kníh. To že to stále nejako funguje nás veľmi teší a celý tento kolobeh je porovnateľný s hláškou v knihe HLAVA XXII, kde obchodník Milo Minderbinder (snáď som to meno veľmi neskomolil) kupoval slepačie vajcia za tri koruny a predával ich ďalej za korunu a na každom zarobil päť korún. Vaša radosť z našej bláznivej muziky je pre nás najväčšou odmenou. Takže COPYLEFT na večné časy a nikdy inak.
Ty hladas skutocne alternativnu hudbu na radiu FM? Chyba, prelad na internetove radio Fukkavica na http://www.chvm.sk a mozes pocuvat najlepsie zasobene radio slovenskou a ceskou hudbou! A kto to spachal? Chalani z CHVM – Lubos Dzurik s Kompišom a prave hrame
OBSAH NP3/2020
4 Vážsky chórus: Suvenír
5 7RAY Jazzy Zoetrope
6 Americká sonda: John Prine
9 Slovenské alternatívne leto
10 Skalpel
12 Hudba Zdeněk Liška
14 Jesus Christ Superstar 50
16 Floex
18 Rock v múzeu
19 Little Richard
21 Čo počúva Števo Šanta
22 Recenzie zahraničných albumov
26 Čierny Motýľ Lady Jane
30 Plody doby
32 Peci Uherčík
36 Vasko Velčický
38 Chuck Berry na Devíne
42 Chór vážskych muzikantov 40
44 Love My Science
46 Zuzana Navarová
50 Recenzie CD
52 Sennheiser Momentum True Wireless 2
53 IK Multimedia iRig Stream
54 Arturia Keylab Essential 88
58 CD Shop / Album na stiahnutie
(Navarová/Koa – Jako Šántidéví)
Prerábame kuchyňu. Keďže to robíme svojpomocne, tak nám to už trvá pár dní. Profesionálny roboš by si k tomu pustil Slovenský rozhlas 1, ale to je na nás príliš hardcore. Preto nám k tancu hrá CHVM rádio. Musím povedať, že napriek tomu, že sa nám nie všetko páči, je to príjemné počúvanie. Každý deň určite zahrá (ako to ja volám) „Molonove No More Heroes“ a Berithov príhovor k 30. rokom CHVM. Zrejme náhodný generátor je fanúšikom týchto songov. Každopádne vďaka za kvalitnú hudbu.
17:00 ŠMOX
18:00 SBOR HUDBY
19:00 AB NORMAL
20:00 ĽAHKÁ MUZA
21:00 BEZ LADU A SKLADU
22:00 CHVM
23:00 SDRUŽENĪ RODIČŪ A
PŔATEL ROPY
24:00 CAPTAIN SLICE
01:00 DIE RETARDOVANY
KOKSOPLYN
Pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska udeľoval posledné štátne vyznamenania v tomto funkčnom období. Rad Ľudovíta Štúra prvej triedy dostalo 30 významných slovenských osobností z rôznych oblastí. Medzi nimi bol aj Ladislav Snopko, ktorého my muzikanti nazývame familiárne AGNES. Nerád sa bavím o politike, bol porevolučným ministrom kultúry, ale toto tu nechcem rozoberať. Chcem len priblížiť niektoré fragmenty v ktorých bol nám muzikantom veľmi blízky, hlavne v tých časoch predrevolučnych. Agnes patril medzi ľudí, ktorí sa nebáli. Nebáli sa organizovať kultúrne akcie, hudobné podujatia, koncerty hudobných skupín z tej druhej strany barikády, ako sme to s obľubou nazývali. Tieto akcie bývali vždy terčom štátnej bezpečnosti. Jej príslušníci si často na nich zgustli a popoťahovali hlavne organizátorov, ale aj hudobníkov a často aj návštevníkov týchto podujatí. Agnes spolu s Paľom Maruščákom stál pri vzniku legendárneho Čertovho Kola, ktorého sa konali dva ročníky v rokoch 1987, 1988 v bratislavskom Dome Odborov, čo je vlastne dnešný ISTROPOLIS. Vystúpili tam tie najlepšie české a slovenské alternatívne kapely, ktoré vtedajšia doba ponúkala. HRDINOVE NOVÉ FRONTY,GARÁŽ s vzácnym hosťom Mejlom Hlavsom, ktorý bol tŕňom v oku vtedajšieho režimu. LAURA A JEJÍ TYGŘI, KRÁSNE NOVÉ STROJE, ZKOPCE PSÍ VOJÁCI, BEZ LADU A SKLADU, UŽ JSME DOMA, PŮLNOC, ZÓNA A. V roku 1988 Agnes pripravil dramaturgiu SLOVROCKU 1988 tiež v bratislavskom ISTROPOLISE, kde zazneli slovenské alternatívne kapely vrátane BEZ LADU A SKLADU a CHVM, MARIAN VARGA, VIDIEK,A CONTO. ZABUDNUTÝ OHYB. Na jar 1989 pripravil dramaturgiu slovenských kapiel pod názvom HALUŠKY A PEPSI COLA na najväčšej predrevolučnej prehliadke hudobných skupín ROCKFEST PRAHA. Vystúpil Dodo Šošoka, Marián Varga, BEZ LADU A SKLADU, CHVM, ZÓNA A. Týchto významných akcií bolo nespočetne veľa. DOTYKY A SPOJENIA. Spojenie Jiŕího Stivina s mladučkým Mišom Kaščákom. Po revolúcii Agnes poriadal koncerty PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE s básnikom EGONOM BONDYM v Petržalke v Zrkadlovom háji. Tam sme s kapelou CHVM tiež s radosťou zahrali
Tých Agnesových aktivít bolo oveľa oveľa viac a výrazne vplýval na naše vyvíjajúce sa mladé hudobné skupiny. Bolo ho vídať tam, kde sa dialo vždy niečo vzrušujúce. Na Mladej Garde, v PRIMAFE na večeroch JAZZOVEJ SEKCIE.
Za jeho prácu mu srdečne ďakujeme a k štátnemu vyznamenaniu srdečne gratulujeme.
Spomienka na Nesmrteĺného LUČÅNA
BUDEŠ CHÝBAŤ MILANKO
Lučáno a podnik
Lučáno každé ráno pravidelne nastupoval na svoju šichtu. Metly mal uložené v malom kumbáli pod našimi kanceláriami na Starej Tržnici v Trenčíne. Zopakoval každodenný rituál :tri kališteky (poldecové) ráno a tri na konci smeny. Vtedy rozprával príhody ktoré cez deň zažil, aké krásne baby chodia po meste a koľko drobných mincí našiel pri zameraní mesta. Vždy ich mal plné priehrštie. Často sa sťažoval že mu to s tými peniazmi nevychádza a že či mu nepožičiam 100 korún do výplaty. Skoro vždy čestne vrátil. Potom si vymyslel taký systém že tie peniaze mi išiel vrátiť všetky naraz 7.aprila keď mal narodeniny, lebo som mu vždy povedal :“Luky, nemusíš mi to vrátiť, veď máš narodeniny!“ A druhý krát vracal požičané keď mal meniny na Milana .Vždy po tej svojej šichte predstieral že je unavený, aby sme ho odviezli autom na „ponnik“. (rozumej podnik Mestského Hospodárstva v Trenčíne), vzdialený asi dva kilometre od tej našej kancelárie. Asi raz za mesiac sme mu na to skočili. Zaviezli sme. Vždy som poprosil nejakého chlapca od nás z roboty a ten ho zaviezol. Raz ale nebol nik voľný na ten odvoz a Luky ma srdcervúco presviedčal o tom že ho musím zaviezť na „ponnik“, lebo si nestihne prevziať výplatu. Mal som vtedy akurát nové auto pick up Mitsubishi. Lučáno ho nazýval „mišibuši“ A kolegov Volkswagen passat zase volal „Fofagent pasta“. Tak som ho nasadil do toho „mišibuši“, metlu a lopatu si hodil hore na korbu a vyrazili sme. O 5 minút stojím pred rampou do „ponniku“. Hovorím mu :“Luky vystúp už sme tu!“ „Nie Lubino, zatrúb a keď ti rampu otvoria tak hybaj dovnútra! “ odpovedal Lučáno. Tak som vošiel do dvora. „Tak už vystúp,už sme tu!“ „Nie Lubino, ešte daj tri kolečká!“ Po dvore som sa trikrát zakrútil dokola. „A ešte trikrát zatrúb!“ Tak som teda trikrát zatrúbil a to už vyliezali ľudia z kancelárii na ten dvor. Presne toto Lučáno čakal. Slávnostne vystúpil a všetkým hovorí :“Kukajte, takto chodí riaditeľ Lučáno pre výplatu !“
Skupina CHVM už funguje 40 rokov. Pri tejto príležitosti vydávajú nový album a pripravujú film CHVM 40 rokov v podzemí. Ak nevieš o akú kapelu ide, prečítaj si, čo o nich napísal Juraj Kušnierik pred desiatimi rokmi.
Slobodní vážski muzikanti
JURAJ KUŠNIERIK
„Písal sa rok 1980. September. Vonku zúril socializmus a v pivnici vznikla kapela.” Tá kapela sa volala The We a neskôr sa premenovala na Chór vážskych muzikantov.
Štvrtok, 8. júl 2010. Začína sa štrnásty ročník festivalu Bažant Pohoda. O ôsmej večer vystúpi na veľké TESCO Stage osem mužov v stredných rokoch. Kým si ladia nástroje, Michal Kaščák, Peter Kaščák a Martin Beďatš zo skupiny Bez ladu a skladu vypustia z holubárskej klietky niekoľkých holubov, Branuško Jobus otvorí ventil potrubia a zároveň s ním aj festival. „Bez kapely, ktorá teraz vystúpi, by nevznikla skupina Bez ladu a skladu a bez nej by nevznikla Pohoda,” hovorí Michal Kaščák. Chór vážskych muzikantov (CHVM) začína hrať svoj narodeninový koncert.
Keď sa povie „underground,” väčšina z nás si predstaví českú scénu okolo Magora Jirousa a Plastikov. Underground však existoval aj na Slovensku, jeho centrom bol Trenčín a CHVM boli jeho kľúčovou kapelou. Založili ju v roku 1980 študenti Gymnázia Jurija Gagarina – schádzali sa každú stredu po štvrtej vyučovacej hodine – a svoj prvý koncert mali v telocvični na akcii Gympelfest. Blízky im bol punk, a to nielen ako hudobný štýl či módny trend, ale v prvom rade ako prístup k hudbe. „Do It Yourself čiže Urob si sám bolo našou zásadou,” hovorí mi o 30 rokov neskôr v bekstejdži Pohody zakladateľ a basgitarista CHVM Ľuboš Dzúrik. Na punku im vyhovovalo aj to, že sa pri ňom od hudobníkov neočakávali žiadne virtuózne výkony. Stačilo mať názor, vkus a – najmä na našej strane Železnej opony – aj odvahu a tvrdohlavosť. Keď chlapci zmaturovali a prišli do slovenského hlavného mesta na vysoké školy, objavili český „androš” a „novú vlnu so starým obsahom” (ako nekontrolovateľne bujnejúcu nezávislú scénu označili dobové komunistické médiá). Pamätné boli koncerty so Zónou A či Večery Jazzovej sekcie v bratislavskom klube Primaf, kde CHVM vystupovali napríklad s Mikulášom Chadimom a kde sa človek mohol dozvedieť, čo sa deje v Prahe a prípadne si aj zakúpiť kazety, či dokonca magnetofónové kotúče s nahrávkami Plastikov, Extempore či Garáže.
V osemdesiatych rokoch sa CHVM stali kapelou v každom zmysle slova „kultovou”. Jej koncerty boli mimoriadnymi a slávnostnými udalosťami (o ich význame svedčila aj pravidelná a hojná účasť eštebákov), nahrávky sa šírili z kazeťáka na kazeťák a grafitová podoba názvu kapely na stenách bratislavských domov v jednom období početnosťou konkurovala dokonca aj Tublatanke. Neskôr bolo možné CHVM počuť a vidieť aj na slávnych koncertoch na Mladej Garde, na Slovrocku či na pražskom Rockfeste. Práve na Mladú Gardu si niekedy v roku 1985 priviedli Vážski muzikanti mladších kamarátov, ktorí si hovorili Bez ladu a skladu…
Chór vážskych muzikantov hral najprv jednoduchú trenčiansku verziu punku (veľkým vzorom boli The Stranglers), neskôr sa vydali do temnejších vôd, ich pesničky sa stávali komplikovanejšími. Členovia Chóru (za 30 rokov sa ich v ňom vystriedalo viac než 30) sa učili ovládať svoje nástroje za pochodu, či lepšie povedané na pódiu. Kapela nahrala okolo 25 albumov a odohrala stovky koncertov. Okolo nej vznikala a rástla trenčianska nezávislá scéna, ktorej najviditeľnejším ovocím je festival Pohoda.
Keď som počúval narodeninový koncert CHVM na Pohode, uvedomil som si, že táto kapela zreje podobne ako archívne víno. Ich hudba rokmi naberá obrovskú silu, podloženú poctivosťou a tvrdohlavou nekompromisnosťou. Vedia, o čom hrajú a spievajú, a hoci sú to veselí ľudia, myslia to stále smrteľne vážne.
Príbeh kapely prerozprával Ľuboš Dzúrik v knihe Chór vážskych muzikantov – cesta od boľševika k nezávislosti, ktorá nedávno vyšla v jej vlastnom vydavateľstve Fukkavica Records.
Všetko najlepšie k tridsiatym narodeninám, páni Muzikanti
Aj ChVM je Trenčín a Peter Kotrha je tiež Trenčín.
Chór Vážslych Muzikantov (ChVM) je nezávislá trenčianska alternatívna hudobná skupina, ktorá už 40 rokov spoluvytvára a pôdobí na slovenskej alternatívnej hudobnej sfére. Jej hudba je ťažšie stráviteľná pre slabšie povahy ale stojí proti nespravodlivosti okolia jednoduchého človeka, hlúposti politikov a životu v závislosti na alkohole alebo nezmyselnej honbe za materiálnymi hodnotami.
Peter Kotrha je nezávislý filmár, rodák z Trenčína je absolvent VŠMU, pôsobiaci
v oblasti dokumentárneho filmu, spolupracuje s RTVS, viacerými postprodukčnými štúdiami, režisérmi a filmovými festivalmi. Je predsedom občianskeho združenia DogDocs a Ako pedagóg externe vyučuje na stredných umeleckých školách kinematografiu a video.
Nedávno sa cesty týchto dvoch aktérov stretli na spoločnom projekte 40 rokov v podzemí. Produktom spolupráce bude bude Petrov celovečerný dokumentárny film o ChVM a nové hudobné CD skupiny.
Ak máte záujem dozvedieť sa o projekte viac, prípadne ho podporiť (nepovinné) a získať hodnotné darčeky od ChVM navštívte tento link:
Ďakujem pekne, vážime si tvoju podporu projektu CHVM 40
Obzvlášť v tejto napnutej dobe, kde z médií sa na nás rúti furt nejaká korona, finančná a hospodárska neistota, chemtrails a rozpad Smeru
Doba je ťažká, priatelia sú vzácni
Veríme že aj my sme už občas pomohli a pokiaľ budeme vládať tak ešte pomôžeme
S pozdravom
Ľuboš CHVM
Rozhovor
2 str
V nedeľu 28.6.2020 na Fukkavica underground rádio o 10:00 a 17:00
Hodínka s chalanmi zo SLOBODNEJ EURÓPY a ich sólo projekty
WHISKY
Braňo ALEX
Sveto Korbel
http://Www.chvm.sk
Nový Populår CHVM 40
2str
3 str
v niektorých momentoch som si myslel že je to alexander dubček na začiatku 60tych rokov:
https://youtu.be/2Qs1J612nZs
Ahoj. A to je prebrata skladba???
nie original ju zložil stranglers…dave g.
tu niet čo dodať…
https://youtu.be/xpQhBHs3A4Y
https://m.youtube.com/watch?v=gJARx0WtD-8
CHVM aj Fukkavica
Veľké Meziříči
Koncerty
CcccCOPYLEFT
Každá normálna hudobná skupina v našej vlasti má na svojich hudobných nosičoch C v krúžku , ktoré značí autorské práva a znamená to COPYRIGHT, všetky autorské práva sú vyhradené, výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie, rozhlasové šírenie tejto nahrávky je zakázané. Naschvál píšem že každá „normálna“ skupina, pretože naša kapela Chór vážskych muzikantov určite nieje úplne normálna. Naše vlastné nezávisle vydavateľstvo FUKKAVICA RECORDS sa riadi presne podľa opačného hesla. Preto máme na každom produkte našej kapely prečiarknuté C v krúžku a k.tomu je napísané: COPYLEFT , žiadne právo nieje vyhradené, výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie, rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané. Tú značku COPYLEFT vymyslel už veľmi dávno náš klávesák, huslista a spevák Ivan Chvm Šmox Masarik.Týmto našim počinom sledujeme to, aby naša hudba bola slobodná, nespútaná autorskými právami, zákonom a peniazmi a aby sa slobodne dostala k čo najväčšiemu okruhu poslucháčov. Možno je to šialené, ale naše vydavateľstvo FUKKAVICA RECORDS svoje produkty zásadne nepredáva, ale ich daruje. To, že sa tieto produkty, cédečká, DVD alebo knihy nájdu aj v nejakých kamenných alebo internetových obchodoch, znamená to, že sme ich tam darovali s tým úmyslom, aby sa výťažok z ich predaja použil na ušľachtilé činnosti, ako sú organizovanie niektorých undergroundových festivalov vydávanie inej slobodnej hudby a podobne. Určite sa toto počínanie zdá väčšine z vás šialené, ale toto bolo naše slobodné rozhodnutie a takto fungujeme počas celej hudobnej kariéry a už sa to nikdy nezmení . Rozdali sme už asi 20 000 cédečiek s našou muzikou a 2000 kníh. To že to stále nejako funguje nás veľmi teší a celý tento kolobeh je porovnateľný s hláškou v knihe HLAVA XXII, kde obchodník Milo Minderbinder (snáď som to meno veľmi neskomolil) kupoval slepačie vajcia za tri koruny a predával ich ďalej za korunu a na každom zarobil päť korún. Vaša radosť z našej bláznivej muziky je pre nás najväčšou odmenou. Takže COPYLEFT na večné časy a nikdy inak.
Píše Gudrun
Ty hladas skutocne alternativnu hudbu na radiu FM? Chyba, prelad na internetove radio Fukkavica na http://www.chvm.sk a mozes pocuvat najlepsie zasobene radio slovenskou a ceskou hudbou! A kto to spachal? Chalani z CHVM – Lubos Dzurik s Kompišom a prave hrame
Fukkavica underground radio má určite veľa podôb. Berlínska vyzerá takto: http://hracka.org/~mike/up/fukavica.jpg
OBSAH NP3/2020
4 Vážsky chórus: Suvenír
5 7RAY Jazzy Zoetrope
6 Americká sonda: John Prine
9 Slovenské alternatívne leto
10 Skalpel
12 Hudba Zdeněk Liška
14 Jesus Christ Superstar 50
16 Floex
18 Rock v múzeu
19 Little Richard
21 Čo počúva Števo Šanta
22 Recenzie zahraničných albumov
26 Čierny Motýľ Lady Jane
30 Plody doby
32 Peci Uherčík
36 Vasko Velčický
38 Chuck Berry na Devíne
42 Chór vážskych muzikantov 40
44 Love My Science
46 Zuzana Navarová
50 Recenzie CD
52 Sennheiser Momentum True Wireless 2
53 IK Multimedia iRig Stream
54 Arturia Keylab Essential 88
58 CD Shop / Album na stiahnutie
(Navarová/Koa – Jako Šántidéví)
Prerábame kuchyňu. Keďže to robíme svojpomocne, tak nám to už trvá pár dní. Profesionálny roboš by si k tomu pustil Slovenský rozhlas 1, ale to je na nás príliš hardcore. Preto nám k tancu hrá CHVM rádio. Musím povedať, že napriek tomu, že sa nám nie všetko páči, je to príjemné počúvanie. Každý deň určite zahrá (ako to ja volám) „Molonove No More Heroes“ a Berithov príhovor k 30. rokom CHVM. Zrejme náhodný generátor je fanúšikom týchto songov. Každopádne vďaka za kvalitnú hudbu.
23.6.2020 utorok
HODINKA S KAPELOU SLOBODNÁ EURÓPA na Fukkavica CHVM rádio
o 10:00 a 17:00
Naladte na http://www.chvm.sk
Hráva aj PÉTER mať aj VESELÉ MATRACE
Že hráva aj Peter Nať samozrejme vieme a zdvíha nám to ego, že sme konečne slávny 🙂
Zajtra určite počúvame!
DOBRÉ ste to nahrali
Ínak každý druhý deň byva HODINKA S KAPELOU
V blízkej dobe BUDE SPS
EXTIP
WHISKY
BRAŇO ALEX
NEUROPA
CHVM 40
10 10 2020
17:00 ŠMOX
18:00 SBOR HUDBY
19:00 AB NORMAL
20:00 ĽAHKÁ MUZA
21:00 BEZ LADU A SKLADU
22:00 CHVM
23:00 SDRUŽENĪ RODIČŪ A
PŔATEL ROPY
24:00 CAPTAIN SLICE
01:00 DIE RETARDOVANY
KOKSOPLYN
…
https://m.youtube.com/watch?v=lGL6cTM2cJk
https://m.youtube.com/watch?v=lGL6cTM2cJk
Obaĺ
Vetry 2018
dnes HBO
https://hbogo.sk/filmy/cbgb-kolebka-punku
S WhisWhiskym na Vyškovci
Dnešný underground na parkovisku
Banner
A všetci
CHVM 40 USB flash disky
Banner 2
Vážsky chórus Luboša Dzúrika :Agnes
Pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska udeľoval posledné štátne vyznamenania v tomto funkčnom období. Rad Ľudovíta Štúra prvej triedy dostalo 30 významných slovenských osobností z rôznych oblastí. Medzi nimi bol aj Ladislav Snopko, ktorého my muzikanti nazývame familiárne AGNES. Nerád sa bavím o politike, bol porevolučným ministrom kultúry, ale toto tu nechcem rozoberať. Chcem len priblížiť niektoré fragmenty v ktorých bol nám muzikantom veľmi blízky, hlavne v tých časoch predrevolučnych. Agnes patril medzi ľudí, ktorí sa nebáli. Nebáli sa organizovať kultúrne akcie, hudobné podujatia, koncerty hudobných skupín z tej druhej strany barikády, ako sme to s obľubou nazývali. Tieto akcie bývali vždy terčom štátnej bezpečnosti. Jej príslušníci si často na nich zgustli a popoťahovali hlavne organizátorov, ale aj hudobníkov a často aj návštevníkov týchto podujatí. Agnes spolu s Paľom Maruščákom stál pri vzniku legendárneho Čertovho Kola, ktorého sa konali dva ročníky v rokoch 1987, 1988 v bratislavskom Dome Odborov, čo je vlastne dnešný ISTROPOLIS. Vystúpili tam tie najlepšie české a slovenské alternatívne kapely, ktoré vtedajšia doba ponúkala. HRDINOVE NOVÉ FRONTY,GARÁŽ s vzácnym hosťom Mejlom Hlavsom, ktorý bol tŕňom v oku vtedajšieho režimu. LAURA A JEJÍ TYGŘI, KRÁSNE NOVÉ STROJE, ZKOPCE PSÍ VOJÁCI, BEZ LADU A SKLADU, UŽ JSME DOMA, PŮLNOC, ZÓNA A. V roku 1988 Agnes pripravil dramaturgiu SLOVROCKU 1988 tiež v bratislavskom ISTROPOLISE, kde zazneli slovenské alternatívne kapely vrátane BEZ LADU A SKLADU a CHVM, MARIAN VARGA, VIDIEK,A CONTO. ZABUDNUTÝ OHYB. Na jar 1989 pripravil dramaturgiu slovenských kapiel pod názvom HALUŠKY A PEPSI COLA na najväčšej predrevolučnej prehliadke hudobných skupín ROCKFEST PRAHA. Vystúpil Dodo Šošoka, Marián Varga, BEZ LADU A SKLADU, CHVM, ZÓNA A. Týchto významných akcií bolo nespočetne veľa. DOTYKY A SPOJENIA. Spojenie Jiŕího Stivina s mladučkým Mišom Kaščákom. Po revolúcii Agnes poriadal koncerty PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE s básnikom EGONOM BONDYM v Petržalke v Zrkadlovom háji. Tam sme s kapelou CHVM tiež s radosťou zahrali
Tých Agnesových aktivít bolo oveľa oveľa viac a výrazne vplýval na naše vyvíjajúce sa mladé hudobné skupiny. Bolo ho vídať tam, kde sa dialo vždy niečo vzrušujúce. Na Mladej Garde, v PRIMAFE na večeroch JAZZOVEJ SEKCIE.
Za jeho prácu mu srdečne ďakujeme a k štátnemu vyznamenaniu srdečne gratulujeme.
Lubos Dzúrik CHVM
Aj vďaka Fukkavica CHVM rádio bude mať o chvíľku stránka http://www.chvm.sk
4 000 000 návštev.
Ďakujemé
Spomienka na Nesmrteĺného LUČÅNA
BUDEŠ CHÝBAŤ MILANKO
Lučáno a podnik
Lučáno každé ráno pravidelne nastupoval na svoju šichtu. Metly mal uložené v malom kumbáli pod našimi kanceláriami na Starej Tržnici v Trenčíne. Zopakoval každodenný rituál :tri kališteky (poldecové) ráno a tri na konci smeny. Vtedy rozprával príhody ktoré cez deň zažil, aké krásne baby chodia po meste a koľko drobných mincí našiel pri zameraní mesta. Vždy ich mal plné priehrštie. Často sa sťažoval že mu to s tými peniazmi nevychádza a že či mu nepožičiam 100 korún do výplaty. Skoro vždy čestne vrátil. Potom si vymyslel taký systém že tie peniaze mi išiel vrátiť všetky naraz 7.aprila keď mal narodeniny, lebo som mu vždy povedal :“Luky, nemusíš mi to vrátiť, veď máš narodeniny!“ A druhý krát vracal požičané keď mal meniny na Milana .Vždy po tej svojej šichte predstieral že je unavený, aby sme ho odviezli autom na „ponnik“. (rozumej podnik Mestského Hospodárstva v Trenčíne), vzdialený asi dva kilometre od tej našej kancelárie. Asi raz za mesiac sme mu na to skočili. Zaviezli sme. Vždy som poprosil nejakého chlapca od nás z roboty a ten ho zaviezol. Raz ale nebol nik voľný na ten odvoz a Luky ma srdcervúco presviedčal o tom že ho musím zaviezť na „ponnik“, lebo si nestihne prevziať výplatu. Mal som vtedy akurát nové auto pick up Mitsubishi. Lučáno ho nazýval „mišibuši“ A kolegov Volkswagen passat zase volal „Fofagent pasta“. Tak som ho nasadil do toho „mišibuši“, metlu a lopatu si hodil hore na korbu a vyrazili sme. O 5 minút stojím pred rampou do „ponniku“. Hovorím mu :“Luky vystúp už sme tu!“ „Nie Lubino, zatrúb a keď ti rampu otvoria tak hybaj dovnútra! “ odpovedal Lučáno. Tak som vošiel do dvora. „Tak už vystúp,už sme tu!“ „Nie Lubino, ešte daj tri kolečká!“ Po dvore som sa trikrát zakrútil dokola. „A ešte trikrát zatrúb!“ Tak som teda trikrát zatrúbil a to už vyliezali ľudia z kancelárii na ten dvor. Presne toto Lučáno čakal. Slávnostne vystúpil a všetkým hovorí :“Kukajte, takto chodí riaditeľ Lučáno pre výplatu !“
SAL
Skupina CHVM už funguje 40 rokov. Pri tejto príležitosti vydávajú nový album a pripravujú film CHVM 40 rokov v podzemí. Ak nevieš o akú kapelu ide, prečítaj si, čo o nich napísal Juraj Kušnierik pred desiatimi rokmi.
Slobodní vážski muzikanti
JURAJ KUŠNIERIK
„Písal sa rok 1980. September. Vonku zúril socializmus a v pivnici vznikla kapela.” Tá kapela sa volala The We a neskôr sa premenovala na Chór vážskych muzikantov.
Štvrtok, 8. júl 2010. Začína sa štrnásty ročník festivalu Bažant Pohoda. O ôsmej večer vystúpi na veľké TESCO Stage osem mužov v stredných rokoch. Kým si ladia nástroje, Michal Kaščák, Peter Kaščák a Martin Beďatš zo skupiny Bez ladu a skladu vypustia z holubárskej klietky niekoľkých holubov, Branuško Jobus otvorí ventil potrubia a zároveň s ním aj festival. „Bez kapely, ktorá teraz vystúpi, by nevznikla skupina Bez ladu a skladu a bez nej by nevznikla Pohoda,” hovorí Michal Kaščák. Chór vážskych muzikantov (CHVM) začína hrať svoj narodeninový koncert.
Keď sa povie „underground,” väčšina z nás si predstaví českú scénu okolo Magora Jirousa a Plastikov. Underground však existoval aj na Slovensku, jeho centrom bol Trenčín a CHVM boli jeho kľúčovou kapelou. Založili ju v roku 1980 študenti Gymnázia Jurija Gagarina – schádzali sa každú stredu po štvrtej vyučovacej hodine – a svoj prvý koncert mali v telocvični na akcii Gympelfest. Blízky im bol punk, a to nielen ako hudobný štýl či módny trend, ale v prvom rade ako prístup k hudbe. „Do It Yourself čiže Urob si sám bolo našou zásadou,” hovorí mi o 30 rokov neskôr v bekstejdži Pohody zakladateľ a basgitarista CHVM Ľuboš Dzúrik. Na punku im vyhovovalo aj to, že sa pri ňom od hudobníkov neočakávali žiadne virtuózne výkony. Stačilo mať názor, vkus a – najmä na našej strane Železnej opony – aj odvahu a tvrdohlavosť. Keď chlapci zmaturovali a prišli do slovenského hlavného mesta na vysoké školy, objavili český „androš” a „novú vlnu so starým obsahom” (ako nekontrolovateľne bujnejúcu nezávislú scénu označili dobové komunistické médiá). Pamätné boli koncerty so Zónou A či Večery Jazzovej sekcie v bratislavskom klube Primaf, kde CHVM vystupovali napríklad s Mikulášom Chadimom a kde sa človek mohol dozvedieť, čo sa deje v Prahe a prípadne si aj zakúpiť kazety, či dokonca magnetofónové kotúče s nahrávkami Plastikov, Extempore či Garáže.
V osemdesiatych rokoch sa CHVM stali kapelou v každom zmysle slova „kultovou”. Jej koncerty boli mimoriadnymi a slávnostnými udalosťami (o ich význame svedčila aj pravidelná a hojná účasť eštebákov), nahrávky sa šírili z kazeťáka na kazeťák a grafitová podoba názvu kapely na stenách bratislavských domov v jednom období početnosťou konkurovala dokonca aj Tublatanke. Neskôr bolo možné CHVM počuť a vidieť aj na slávnych koncertoch na Mladej Garde, na Slovrocku či na pražskom Rockfeste. Práve na Mladú Gardu si niekedy v roku 1985 priviedli Vážski muzikanti mladších kamarátov, ktorí si hovorili Bez ladu a skladu…
Chór vážskych muzikantov hral najprv jednoduchú trenčiansku verziu punku (veľkým vzorom boli The Stranglers), neskôr sa vydali do temnejších vôd, ich pesničky sa stávali komplikovanejšími. Členovia Chóru (za 30 rokov sa ich v ňom vystriedalo viac než 30) sa učili ovládať svoje nástroje za pochodu, či lepšie povedané na pódiu. Kapela nahrala okolo 25 albumov a odohrala stovky koncertov. Okolo nej vznikala a rástla trenčianska nezávislá scéna, ktorej najviditeľnejším ovocím je festival Pohoda.
Keď som počúval narodeninový koncert CHVM na Pohode, uvedomil som si, že táto kapela zreje podobne ako archívne víno. Ich hudba rokmi naberá obrovskú silu, podloženú poctivosťou a tvrdohlavou nekompromisnosťou. Vedia, o čom hrajú a spievajú, a hoci sú to veselí ľudia, myslia to stále smrteľne vážne.
Príbeh kapely prerozprával Ľuboš Dzúrik v knihe Chór vážskych muzikantov – cesta od boľševika k nezávislosti, ktorá nedávno vyšla v jej vlastnom vydavateľstve Fukkavica Records.
Všetko najlepšie k tridsiatym narodeninám, páni Muzikanti
Pekne povedané !!!!
89
Krásny deň Trenčín!
Aj ChVM je Trenčín a Peter Kotrha je tiež Trenčín.
Chór Vážslych Muzikantov (ChVM) je nezávislá trenčianska alternatívna hudobná skupina, ktorá už 40 rokov spoluvytvára a pôdobí na slovenskej alternatívnej hudobnej sfére. Jej hudba je ťažšie stráviteľná pre slabšie povahy ale stojí proti nespravodlivosti okolia jednoduchého človeka, hlúposti politikov a životu v závislosti na alkohole alebo nezmyselnej honbe za materiálnymi hodnotami.
Peter Kotrha je nezávislý filmár, rodák z Trenčína je absolvent VŠMU, pôsobiaci
v oblasti dokumentárneho filmu, spolupracuje s RTVS, viacerými postprodukčnými štúdiami, režisérmi a filmovými festivalmi. Je predsedom občianskeho združenia DogDocs a Ako pedagóg externe vyučuje na stredných umeleckých školách kinematografiu a video.
Nedávno sa cesty týchto dvoch aktérov stretli na spoločnom projekte 40 rokov v podzemí. Produktom spolupráce bude bude Petrov celovečerný dokumentárny film o ChVM a nové hudobné CD skupiny.
Ak máte záujem dozvedieť sa o projekte viac, prípadne ho podporiť (nepovinné) a získať hodnotné darčeky od ChVM navštívte tento link:
https://www.startlab.sk/projekty/1364-chvm-40-rokov-v-podzemi/
https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=o2KT4ofBQIc
Výbornééé