Pražský Výběr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pražský Výber-Live

Pražský výběr, tentoraz skupina s výrazným rockovým repertoárom a nekonformným spôsobom vystupovania, sa rýchlo stala známa hlavne na pražskej a neskôr českej hudobnej scéne. V rokoch 1981 – 1983 vystupovala v zložení: Michal Pavlíček (gitara, spev), Michael Kocáb (spev, klávesové nástroje), Jiří Hrubeš (bicie nástroje) a Vilém Čok (basová gitara, spev).

V roku 1982 nakrútil režisér Juraj Herz s Pražským výberom film Straka v hrsti, ktorý sa hneď stal tzv. trezorovým.Na vystúpeniach členovia kapely spestrovali textové a hudobné kreácie používaním neobvyklých kostýmov, niekedy až halloweenovských masiek, parochní, Kocáb sa vyžíval vo frakoch, tmavých okuliaroch s hrubými rámami v krikľavých farbách.

Hudobná produkcia bola zvýrazňovaná pohybovými kreáciami, spev bol založený na témach, bol kombináciou prejavu viacerých členov zoskupenia (zaujímavé boli napríklad spevácke vsuvky Viléma Čoka). Vystupovanie kapely sa extrémne vymykalo predstavám normalizačných kultúrnych pohlavárov a bolo len otázkou času nájsť zámienku, a po koncertoch v Hradci Králové v januári 1983 došlo v rokoch 1983 – 1986 k pozastaveniu činnosti kapely. Jednotliví členovia sa v tomto období venovali sólovým projektom, perličkou je napríklad skutočnosť, že Vilém Čok spolupracoval s Jiřím Kornom, z čoho vznikol významný hit, Kornova nahrávka so „štúdiovou skupinou Michaela Kocába“ s názvom „Karel nese asi čaj“.

Po roku 1986 základ skupiny Pražský výběr tvorili: Michael Kocáb (spev, klávesové nástroje), Michal Pavlíček (gitara), Vilém Čok (basová gitara) a Klaudius Kryšpín (bicie nástroje). V rokoch 1987 až 1988 vyšli skupine dva oficiálne albumy: Výběr, Pražský výběr a sólový projekt Michaela Kocába Povídali, že mu hráli, ktorý bol tiež nahrávaný v spolupráci s kapelou. Začiatkom roku 1989 začala skupina nakrúcať film o svojej histórii s názvom Pražákům těm je tu hej, ktorý bol dokončený až po Nežnej revolúcii.

Od roku 1989 skupina vystupovala len sporadicky. Michael Kocáb sa v tomto období stal poslancom Federálneho zhromaždenia. Dal si za cieľ dosiahnuť odchod sovietskych okupačných vojsk z vtedajšieho Česko-Slovenska, čo sa mu aj v roku 1991 podarilo. Pri príležitosti tejto významnej udalosti usporiadal Pražský výběr koncertné turné, ktoré vyvrcholilo veľkým koncertom s názvom Adieu C. A. (Sbohem Ruské armádě), na ktorom sa zúčastnil aj prezident Václav Havel a ako hosť na ňom vystúpil Frank Zappa. V roku 1997 skupina vydala album Běr, v roku 1998 ďalší s názvom Tango Ropotámo, v decembri 1999 skupina vydala kompiláciu Habaděj s jej ranými nahrávkami, najväčšími hitmi a digitálne remastrovanou nahrávkou albumu Žízeň.

K ďalšej väčšej aktivite skupiny Pražský výběr došlo až po roku 2000. V roku 2005 bola skupina uvedená do českej Beatovej siene slávy. V roku 2006 zo skupiny odišli Michal Pavlíček a Vilém Čok, skupina ale pôsobí pod vedením Michaela Kocába a Klaudiusa Kryšpína naďalej, vzhľadom na rešpekt voči najslávnejšej zostave však pod názvom Pražský výběr II.

V roku 2012 skupina ohlásila návrat v podobe niekoľkých jesenných koncertov v najslávnejšej zostave (Kocáb, Pavlíček, Čok, Hrubeš, Kryšpín)

01.Nafta Nad Ropu

02.Hrabě X

03.Na Václavskem Václaváku

04.Proč Jen Já

05.Sos

06.Tango Ropotamo

07.Komu Se Nelení Tomu Se Ženění

08.Pražákum Tém Je Hej

 

Mp3

01.Nafta Nad Zlato

02.Hrabe X

03.Na Vaclavskem Vaclavaku

04.Proc Jen Ja

05.Sos

06.Tango Ropotamo

07.Komu Se Neleni Tomu Se Zeneni

08.Prazakum Je Hej