Myslel som si, že Chór vážskych muzikantov (CHVM) ma už ničím neprekvapí. A predsa…

Vážski muzikanti oslávili 30. výročie vzniku dôstojne. Vydali aj výpravné 3CD/2DVD a hlavne publikáciu Od boľševika k nezávislosti, kde všetky svoje zážitky spísali.Teda, všetky… Všetky zjavne nie. Tento rok vyšla publikácia príznačne nazvaná Underpunk, ktorá má objasniť niektoré neobjasnené veci. To, že sú CHVM jednou z prvých a jediných kapiel alternatívy, undergroundu (terminológia je nepresná, keďže slovenská socialistická realita sa líšila od českej, o svete nehovoriac) či punku, to už napísali mnohí. Preto je názov publikácie výstižný – áno, CHVM jednoznačne je legenda underpunku.
To je známy fakt. Ale ako to bolo reálne, ako prebiehali koncerty v PRIMAF-e, ako vznikali skladby a texty a podobne, toto už dopovedali samotní vážski muzikanti.Kniha má nádherný dizajn vinylovej platne, kvalitnú tlač, skvelú punkovú grafiku a najmä super obsah. Čo ma najviac prekvapilo, bola informácia, že s CHVM začínala Gudrun z Ľahkej múzy. Pre mňa to bola správa ako hrom.No a keďže CHVM netrochári, samozrejmosťou sú priložené hneď dve cédečká s prvými dvoma legendárnymi demami (Sny v pŕhľave, Dedina spieva). Hity z týchto „platí“ sa hrávajú dodnes.

Chór je činný aj v rádiovej oblasti, pre internetové rádio vytvára skvelú reláciu Trenčianske bublanie. http://chvm.sk/fukkavica-records/radio-2/

Odporúčam najmä časť č. 17, ktorá pojednáva o záhadnom, charizmatickom, prorockom a kultovom textárovi a básnikovi menom Ján Kulla.

zdroj: http://www.frenky.sk