CHVM – BORDELL – 2015 & MODRÉ AUTO – DÉJA VU – 2015

Ahojte.

Po dlhých šiestich rokoch k Vám znovu prichádzame s ďalším radovým CD BORDELL. Nie že by sme dovtedy nič nerobili, hrali sme kopu koncertov, vydali 3CD a 2 DVD k 30.výročiu CHVM, vydali sme knižku „Od boľševika k nezávislosti“ a este jednu „UNDERPUNK“ s dvoma raritnými koncertnými CD z legendárneho Primafu z rokov 1984 a 1985.

Na nových piesňach, ak takto môžeme nazvať tieto naše hudobné pokusy, sme začali pracovať skoro hneď po výročí v roku 2010. Len cesta ku zdarnému koncu bola dlhšia ako sme si mysleli. Nechceli sme už nahrávať tak bleskovo, ako CD PANK, resp. Tunel, ked Vás zavrú do štúdia na týždeň a za ten týždeň sa to rýchlo musí nahrať a zmixovať, potom zoberú 1000 ewri a nastupujú ďalšie skupiny. Z tohto sme už vyrástli. Ja som mal predstavu trošku viac sa s nahrávaním pohrať, isť do väčších experimentov a detailov. Najskôr sme to CD chceli robiť úplne na kolene v našej skúšobni, no nakoniec chvalabohu som sa v roku 2013 stretol na POHODE s Petrom Kopsom Kompišom, ktorého pracovné osudy zaviali do ďalekých Košíc.. Nakoľko som mal veľa pracovného materiálu pre CHVM, ktorý sme s kapelou už nestihli spracovať, založili sme vedľajší projekt s názvom MODRÉ AUTO. S Petrom sme sa nakoniec dohodli aj na pomoci pri nahrávaní CD BORDELL. Toto CD sme začali nahrávať v marci 2014 a po dlhých štrapáciách sme ho dokončili v apríli 2015. Bohužiaľ sa v priebehu nahrávania prihodili aj nesmierne smutné chvíle. Natalka Šinková, dcéra nášho gitaristu Kemra nás predčasne opustila a to zanechalo boľavé stopy aj na tomto CD. Radi by sme jej venovali jednu peknú pesničku s názvom „Blázon je kráľ“, ktorú jej aspoň touto cestou posielame do hudobného neba. Natálka bola totálna Pohoďáčka , vždy mala dopredu nachystaný lístok na Pohodu. Posledný náramok na Pohodu 2014 na ktorú sa chystala jej dodnes visí na kríži.
Mirečkov vypadnutý zub bol príčinou ďalších problémov pri nahrávaní spevov. Jeho úvodné šušlanie bolo neprijateľné a nepoužiteľné. Po rekonštrukcii jeho chrupu postupne nadobúdal istotu a na tretíkrát sa to podarilo. S Kompišom sme si vymenili tisíce správ, nakoľko veci sa nahrávali v Trenčíne a spracúvalo sa v Košiciach. Čo sa týka textov tak k nám pribudli nové mená: KATKA CHVM, ELLWIS, MICHAL FRANK z prešovského Korzáru a nakoniec aj RENÁTA KAŠČÁKOVÁ, dvorná textárka BEZ LADU A SKLADU, ktorej texty sme použili aj pre MODRÉ AUTO. Hudobne sa CHVM stále motá vo vodách STRANGLERS, Plastic People of the universe, MCH BAND ale vzdali sme poctu aj punkovej legende DEAD KENNEDYS. Veľmi nás potešila aj spolupráca s legendárnym gitaristom JéBé, ktorý v niektorých kúskoch nezameniteľne spieva a znovu vniesol do CHVM klasickú kakofóniu. Hendrixovské sólo v skladbe bordel nám nahral predstaviteľ mladej rockovej krvi v Trenčíne, gitarista AIWEN.
MODRÉ AUTO zúročilo všetky dlhoročné skúsenosti s alternatívnou muzikou a povedal by som že je to také slepe črevo CHVM. Dorobili sme kopu materiálu, ktorý bol nachystaný pre CHVM a samozrejme je tam aj zopár úplne nových skladieb. Názov kapely vychádza z piesne kapely DKP, Modré auto, v ktorej Peter hrával. Hrával aj v starej kapele AJHĽA a CAPTAIN SLICE, čiže s trenčianskou alternatívnou scénou je pevne spojený. Album s názvom „DÉJA VU“ nám pomohli dotvoriť členovia CHVM, gitarista Maťko NMH a KOKRY na saxofón, Niečo naspieval MOLON, KEMR zaškrabkal na gitare. Veľkým príbnosom bol saxofónista MIKOLÁŠ CHADIMA /MCH BAND, EXTEMPORE BAND, MCH TRIO, KILHETS…/, ktorého nezabudnuteľné saxofóny sme počúvali už od roku 1980. Svoje party nahrával v Prahe. Obal ako už klasicky nám chystal MICHAL BAHNO DZÚRIK, šikovný mládenec zo starej kapely NÁHODNÝ WISKIT.
A ako to všetko celé nakoniec dopadlo, budete vedieť , keď si vypočujete riadny alternatívny guláš z našej kuchyne.

LUBOS CHVM, apríl 2015

 

A B CHVM

 

A CHVM

 

B CHVM

kruh chvm kruch modre auto