Bez Ladu A Skladu / BLAS
Bez Ladu a Skladu
Prvú verziu skupiny založili v roku 1985 Peter Kaščák (basa), Richard Rybníček (bicie) a Martin Beďatš (gitara). Neskôr sa k nim pridal Rasťo Kubica, ktorý svojím saxofónom dodal skupine ďalší, špeciálny rozmer, tak typický pre hudbu BLAS. Táto verzia fungovala iba týždeň, lebo chýbal spevák. Toto dôležité miesto doplnil Petrov brat Mišo, ktorý im len raz niečo zaspieval a bol hneď prijatý.
Ako dátum vzniknutia skupiny je uvádzaný 25. jún 1985 a premiéru mala skupina na svadbe Mariána Kaščáka, najstaršieho z bratov. Hlavným textárom sa stal kamarát skupiny Ľubor Benkovič, ktorý má najväčší podiel na textoch BLAS a väčšina textov na albumoch XMETOV a HORÚCE HLAVY (ale aj hitovky „Elektráreň“ a „Parné valce“ z albumu IBA RAZ) pochádza z jeho pera. Takisto však aj Mišo Kaščák a ďalší kamarát kapely Stano Dajča písali texty. Čo sa týka hudby, tak dá sa povedať, že autormi hudby boli vlastne všetci členovia skupiny, lebo každý prispieval svojou troškou do pléna, aj keď na albumoch sú uvádzaní väčšinou ako autori hudby len Mišo Kaščák a Martin Beďatš, očividne teda ako otcovia hlavnej hudobnej idey.
Prvé oficiálne vystúpenie BLAS (už vtedy tradične v sakách a kravatách) bolo v piatok 13. decembra 1985 na Gympelrocku ´85, každoročnej prehliadke trenčianskych gymnaziálnych kapiel. Treba ešte podotknúť, že Mišo Kaščák mal vtedy 13 a ostatní chalani 15 rokov. Boli sme s kapelou CHVM pozrieť na tomto koncerte. Pôsobili na mňa ako zjav z jasného neba. Bolo cítiť, že sme si boli hudobne veľmi blízko. Pýtali sme sa, či poznajú Plastikov, Jasnú Páku, Extempore. Oni tvrdili, že to nikdy nepočuli. Počúvali však B52, Talking heads a CHVM, k čomu sa neskôr priznali. Duch týchto spomínaných kapiel v hudbe BLAS neustále dýcha.
Ponúkli sme im spoločné vystúpenie v Bratislave, na Mladej Garde v marci 1986, internátnom klube, ktorý vtedy patril k najvýznamnejším bratislavským rockovým scénam. Na tomto koncerte sme hrali spolu s E Brno a BLAS. Koncerty vtedy poriadal Paľo Maruščák, terajší majiteľ známej predajne Dr.HORÁK. Vtedajšia manažérka skupiny E (mimochodom to bolo základné jadro skupiny DUNAJ) Lenka Zogatová bola príčinou toho, že po koncerte na Mladej Garde prišlo pozvanie BLAS na vtedy najväčší festival mladej hudby u nás, na Rockfest ´86 do Prahy, kde hrali ešte ako v podstate neznáma kapela na tom istom pódiu ako napríklad Iva Bittová, alebo tiež vtedy začínajúci Laura a její tygři. Okamžite sa dostali do povedomia náročného rockového publika československého národa a slávna éra Bez ladu a skladu sa začala. K ich dôležitým vystúpeniam patrí aj hranie na všetkých Rockfestoch, na Slovrocku v rokoch 1987 a 1988 a na Lipnickom festivale v septembri 1988. Bez ladu a skladu boli pozvaní aj Ladislavom Snopkom, aby vystúpili v marci 1987 v Bratislavskom programe „Dotyky a spojenia“ spolu s s Jiřím Stivínom. Kuriozitou je, že vekový rozdiel medzi Mišom Kaščákom a Jiřím Stivínom činí 30 rokov, ale títo dvaja umelci si porozumeli okamžite. Z tohto stretnutia vzišla plodná spolupráca – účinkovali spolu v bratislavskom programe Jiřího Stivína v Štúdiu S ktorý sa volal „Blízke stretnutia“, potom na Poetickej lýre, Vokalíze v Prahe a v televíznom Metronóme.
Bez ladu a skladu však hrali aj v zahraničí. Za socializmu najviac navštevovali Poľsko – po prvýkrát v roku 1987 absolvovali šnúru v Krakove a okolí. O rok na to boli pozvaní na festival do poľského Jarocinu. Vystúpili aj v Bulharsku – v novembri 1988 uskutočnili sériu koncertov na nonstop festivale v Minsku a v júni 1989 sa opäť vrátili do Poľska – tentokrát vystúpili na veľkom Ost-West festivale alternatívneho rocku v Gdansku.
Po páde socialistického režimu zostavu doplňuje ďalší saxofonista Peter Kohout , vtedajší, ale aj súčasný člen kapely CHVM. Petra som počúval dlhé roky cvičiť na klarinet. Býval v paneláku na Partizánskej ulici v Trenčíne na prízemí a cvičil pri otvorenom okne. Išlo mu to fakt dobre a v roku 1988 som ho pozval hrať do našej kapely na klarinet, ktorý neskôr vymenil za saxofóny.
Skupine sa naskytla možnosť hrať v Paríži, ktorú samozrejme brala. Neskôr sa do Francúzska BLAS vrátili a aj s vlastnou manažérkou, spravili krátku šnúru po juhu krajiny galského kohúta. Na tejto šnúre hrali v mestách ako Montpellier, Avignon alebo Marseilles. Jediná personálna zmena v skupine nastáva, keď počas 90. rokov strieda Rybníčka na poste bubeníka Peter Slameň.
V roku 1997 prichádza, bohužiaľ, koniec aktívneho hrania tejto jedinečnej hudobnej formácie, keď rodinné životy a práca členov skupinu rozdelili. Z prachu skupiny Bez ladu a skladu vznikla skupina Neuropa, v ktorej pokračujú Mišo Kaščák, Peter Slameň a Peter Kohout. BLAS odohrali v novembri/decembri 2000 krátku koncertnú šnúru po slovenských mestách ako definitívny znak ukončenia svojej éry. Nebolo to však ukončenie v pravom slova zmysle, pretože sa už párkrát dali znova dokopy, aby mohli tu a tam nejaký ten koncert odohrať. Pri príležitosti 20. výročia vzniku kapely BLAS v roku 2005 sme spolu odohrali krásne 3 koncerty. V roku 2006 hrali na pohode a krstili 2 DVD pri príležitosti 20. výročia kapely. V roku 2008 BLAS utajovali svoje krátke vystúpenie na POHODE. Nikde v programe ani zmienka. Pri príležitosti výročia historického koncertu v LIPNICI a pri príležitosti účasti Václava Havla na POHODE zahrali 4 skladby tesne po koncerte JĚŠTĚ JSME SE NEDOHODLI, v preplnenej TATRA BANKA aréne. / máme odtiaľ krásnu fotku FOCO-HAVEL-LUBOS CHVM/ . Chalani to neutajili dokonale. Videl som ich motať sa okolo KLUBU LÚČ v Trenčíne a nebolo potom už ťažké to tajomstvo z nich vytiahnuť. V novembri roku 2009 dostávajú chlapci pozvanie do NEW YORKU. Krásny sen každej slovenskej kapely hrať za Veľkou mlákou sa plní. V roku 2010 BLAS nabral nový vietor do plachiet a chalani odohrali po dlhej dobe slušnú šnúru koncertov, niektoré pri príležitosti 25. výročia fungovania kapely. Spomeniem Pohodu 2010, festival Grape v Piešťanoch, kde oslávili aj narodenie malej „blasáčky“ nášho spoločného saxofonistu Kokryho. Na festivale Konvergencie v Bratislave odohrali takmer kompletný repertoár, 25 rokov oslávili aj vo Zvolene, zahrali na vernisáži spriaznenej duše Igora Dereveneca v Nitre. V novebmri sa pripojili ku gratulantom na oslave 30. výročia CHVM v bývalom kine Hviezda v Trenčíne. Pekný komorný koncert chalani odohrali v Divadle na Zábradlí v Prahe, kde dali tri sety na divadelnom predstavení hry od Václava Havla, za jeho osobnej účasti. Nedá sa nespomenúť aj legendárny „open air“ na chalupe u Václava Havla v Hrádečku. Koncertný rok 2011 ukončili na východe Slovenska v Košiciach a Prešove. V roku 2011 má BLAS ešte odčiniť jeden „rest“ z festivalu Vrbovské Vetry, kde pre búrku nemohli odohrať svoj koncert, preto ich uvidíme na Vrbovských Vetroch 2011.
Texty
|
Bez Ladu A Skladu – Live Mladá Garda 17.3.198601. Referát (02:42)
Nahraté 1-7 Bratislava, 17.3.1986 – Fukkavica Records Výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie a rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané!!! mp3 320 kbps „stiahnuť – pravým tlačítkom myši“ Mp301.Referat 02.Dubacik 03.Rychly Zasah 04.Na Salasi 05.Masy 06.Udavac
|
Live 2000
https://youtu.be/Xwbxcc0QPuc
http://www.popron.sk/bez-ladu-a-skladu-horuce-hlavy-cd/s-306337/