AjhľA

BIO o kapele AjhľA napísal Ivko Pavlik

Píše sa február rok 1983 a na trenčiaskom gympli vzniká skupina AjhľA. Na gitaru s neuveriteľným citom a presnosťou hrá Igor Obušek, tlsté dráty /bass/ obsluhuje inštrumentálne vyspelý /kontrabas ľudová hudba Trenčan/ Peter Kops, za bicie si sadá malý Ivan Pavlík, ktorý bez problémov počas koncertu trhá blany a paličky láme ako na bežiacom páse. Tóno Sokol sa zmocnil mikrofónu a zakomponoval do koncertnej prezentácie inovačný, nezvyčajný vizuálny a vokálny prejav.
AjhľA sa venuje vlastným pesničkám. Tvorí ich celá kapela, aj keď prvotné nápady nosí hlavne Obušek. Texty píše vo väčšine Sokol. Prvý koncert sa odohral 1.apríla na Strednej priemyselnej škole odevnej v Trenčíne. Túto prelomovú akciu zorganizoval Miro Bruna o ktorom samom by sa dal napísať román.
Bol 1. apríl, deň vtákov, plná sála vítala začínajúcu AjhľA veľmi ústretovo, dokonca tak, že po jej vystúpení frontman hlavnej kapely Ľudo Kraus/v tej dobe veľmi populárnej skupiny A.B.Normal/ sa blysol nezabudnuteľným výrokom „ Neviem či AjhľA je predkapela, alebo A.B.Normal pokapela“.
AjhľA mala veľkú výhodu oproti mnohým iným gympláckym kapelám, – vedeli hrať.
Hrali new wawe, alebo čokoľvek čo sa im páčilo, raegé – „Kde je regé?“.Už v tej dobe hrali SKA /Chlapci-Chlapci, Moja milá/, len Ska vtedy ešte neexistovalo. Najznámejšou pesničkou bola bezpochyby EVA, dočkala sa dokonca aj pirátskeho šírenia v rozhlase po drôte. Skúšky boli u Pavlíkovcov v pivnici. Mnohí susedia do dnešného dňa s “ láskou“ spomínajú na tie krásne časy.
Zaujímavý bol samostatný koncert v júni ´83 v kultúrnom dome v Istebníku. Predkapelu spravili kamaráti z HOME MADE, nezabudnuteľné bolo hľadanie klavíra, aby mohli zahrať svoj program tak ako sa patrí. Nerobím si srandu. keď poviem, že klavír požičal sused bývajúci blízko pri kulturáku a pomohol ho priniesť i odniesť. Takých ľudí už dnes v kulturáku nestretneš, takže ĎAKUJEME STRÝCU.
Koncert AjhľA trval 2 hodiny a diváci boli naozaj vynikajúci, už v tej dobe si spievali texty s kapelou a vôbec bol to krásny zážitok.
Za prvý rok existencie mala AjhľA viac ako 20 koncertov, čo bolo naozaj pekné číslo. V roku 1984 prichádza Kops s nápadom oživenia a privádza klávesáka, spolužiaka Tibora Hlístu. Výborný človek a muzikant bohužiaľ už nie je medzi nami, ale v dobrom na neho spomíname a spomínať budeme. AjhľA prepracovala celý koncertný program vrátane niektorých starých pesničiek, kde zakomponovali klávesy. V takejto päťčlennej zostave však vystúpili iba jeden krát na Gympelrocku 1984 /záznam Fukkavica/. Po tomto vystúpení sa cesty členov rozdelili, Kops spolu s Hlístom zakladajú DKP, Pavlík a Sokol priberajú výborného gitaristu Petra Jánskeho a pokračújú s AjhľA, aj keď iba na krátko.
V 85´ piatom vzniká druhá zásadná formácia, Igor Obušek – gitara, spev, Ivan Pavlík – bicie,
Marian Šíplák – basa, spev a Peter Jánsky- gitara v tomto období sa nehrajúcim členom stáva Jozef Eliáš, ktorý zabezpečuje koncerty a všetko čo je treba. Jožko vydržal s AjhľA až do konca. Bohužiaľ tiež už nie je medzi nami a tak mu venujme aspoň tichú spomienku. Bol to dobrý človek. Zaujímavé obdobie, hutný rockový zvuk / pesničky –Akútna hnačka, Hovädzie konzervy, Vagabund, Si plná modrín. Ukončenie zapríčinila vojenská služba na ktorú sa odobral Obušek a Šíplák /vrátili sa celí a zdraví/. Rok 86 bol zaujímavý aj tým, že Pavlík a Obušek nahrávajú začínajúcu kapelu „Bez ladu a skladu“ v štúdiu osvetového strediska Trenčín. Táto nahrávka pomáha Blas-u v začiatkoch oslovovania más. Fakt sa im to podarilo.
Po rôznych zaujímavých aj nezaujímavých pokusoch o znovuoživenie, začiatkom roku 87 vzniká AjhľA v obsadení Ivan Pavlík – bicie, Peter Jánsky – gitara, Jaro Štúlrajter – basa a Zuzana Hozmanová – spev. Výborná muzika. Jaro Štúlrajter / vynikajúci huslista, violista a hráč na basovú gitaru to definoval nasledovne – „to bola dobrá muzika, každý sme si hrali čo sme chceli a ono to išlo dokopy a bolo dobré“. V tomto období bola jednoznačne najzaujímavejšia pesnička „Trenčín mesto módy“. Výborné pódiové vystupovanie zvládala Zuzana naozaj bravúrne. Bola ako tornádo. Týmto pozdravujeme aj Maroša Greksu/Demikát/.
V októbri odchádza Pavlík na vojnu a zakrátko skupinu opúšťa aj Štúlrajter, ktorý mal toho dosť a odobral sa za hranice. Momentálne úraduje v holandsku. Až do príchodu Obuška a Šípláka z vojny, udržuje AjhľA pri živote Jánsky a Eliáš. V 1989 štartuje projekt kde hrá Obušek –basa, Síplák–gitara, Jánsky–gitara, Pavlík–bicie a mikrofónu sa zmocňuje výnimočný spevák Roman Horváth . Ajhľa končí v roku 1992.
Na počesť 20 výročia CHVM, v roku 2000 AjhľA reinkarnuje v prapôvodnej zostave z roku 1983 a v tomto zložení si zahrajú aj v roku 2001. Ajhľa určite nepovedala posledné slovo, treba len vyčkať, lebo trpezlivosť AjhľA aj ruže prináša.

Toto je len krátky výcuc časti histórie, tak ako si to pamätám. V Ajhľa hralo množstvo ďaľších dobrých hudobníkov, ktorých týmto srdečne a láskyplne zdravím.

IVAN PAVLÍK 2011

 

 

Ajhľa – Demo 1983

01. Telefón (02:51)
02. Žaua Baba Mak (01:46)
03. Detské Piškóty (03:24)

Nahraté

1-3 Trenčín, 1983 – fukkavica records

Výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie a rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané!!! mp3 320 kbps „stiahnuť – pravým tlačítkom myši“

Mp3

 

 

Ajhľa – Live Gympelrock 1984

01. Telefón (04:34)
02. Homo Sapiens (05:09)
03. Detské Piškóty (04:03)
04. Moja Milá (03:00)
05. Žaua Baba Mak (02:04)
06. Alkohól (03:07)

Nahraté

1-6 Trenčín, 1984 – fukkavica records

Výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie a rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané!!! mp3 320 kbps „stiahnuť – pravým tlačítkom myši“

Mp3

 

 

Ajhľa – Live 20 Rokov Chvm 16.12.2000

01. Telefón (07:10)
02. Moja Mila (02:21)
03. Motorest Maják (04:00)
04. Nevesta (03:07)
05. Chlapci,Chlapci (03:14)

Nahraté

1-5 Trenčín, 2000 – fukkavica records

Výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie a rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané!!! mp3 320 kbps „stiahnuť – pravým tlačítkom myši“

Mp3

 

 

Ajhľa – Live Velký Tresk 14.12.2001

01. Telefón (02:58)
02. Čo To Máš (03:03)
03. Detské Piškóty (03:05)
04. Nevesta (03:17)
05. Gumový Vrták (04:14)
06. Chlapci,Chlapci (03:19)

Nahraté

1-6 Trenčín, 2001 – fukkavica records

Výroba kópií, prenájom, požičiavanie, verejné uvádzanie a rozhlasové šírenie tejto nahrávky je vítané!!! mp3 320 kbps „stiahnuť – pravým tlačítkom myši“

Mp3